A Power Plate® megalkotója, legfőbb fejlesztője, a holland olimpikonok edzője –
Guus Van der Meer volt az első, aki az egész test vibrációs edzését az élsport és az elit atléták szolgálatába állította.
Mára edzésmódszerét szerte a világon több száz fitness klub és több százezer elégedett felhasználó alkalmazza.
A Power Plate vibrációs edzőgépeket ill. a Power Plate által kifejlesztett és levédett gyorsulási tréning-et, az ún. Acceleration Training-et nem csupán a különböző fitness-, szépészeti- vagy egészségügyi célok elérésére használják világszerte – és szerencsére már itthon is – , hanem a különböző sportági teljesítmények növelésére is.
Kiknek elérhető?
Különböző sportágak képviselői folyamatosan keresik azokat az edzéseszközöket, módszereket, amellyel a legjobbak lehetnek.
Emiatt az élsport is hamar felfedezte a vibrációs tréningben rejlő lehetőségeket.
A vibrációs gépek illetve a gyorsulási tréning korábban csak egy szűk réteg, ha úgy tetszik, a nyugati országok elit sportolói számára volt elérhető. A Power Plate-nek köszönhetően azonban már sokkal szélesebb tömegek számára – az élsportban és a hobbisportban is – elérhetővé vált.
Kik használják?
Olyan neves sportolók használják ezt a fajta edzésformát, mint: Rafael Nadal, Serena Williams teniszezők, Carles Puyol az FC Barcelona csapatkapitánya, Lyam Tancock brit úszófenomén.
Felhasználási területek:
Egy-egy sportág profilja más és más, azaz az egyes sportágak élsportszintű műveléséhez különböző képességek magasszintű megléte szükséges. A Power Plate géppel egyaránt fejleszthetők a különböző kondicionális (erő, állóképesség, gyorsaság, izületi mozgékonyság és hajlékonyság) és koordinációs képességek mint pl: az egyensúly, vagy kinesztetikus érzékelés is.
A kondicionális képességek hátterében biológiai tényezők húzódnak meg, amelyek közül a legismertebb a megfelelő idegimpulzus hatására létrejött izomtevékenység.
E képességekre a következő tényezők vannak döntő hatással:
- kontraktilitás (izomrosttípus, izomrostok száma, keresztmetszete);
- anyagcsere (izom-összehúzódás, és az ahhoz szükséges energiaellátottság módjai);
- idegimpulzus (az összehúzódást-ellazulást kiváltó folyamatok).
A felsorolt biológiai folyamatok más-más hangsúlyt kapnak az egyes kondicionális képességekben. Így válik lehetővé jól elkülöníthető fejlesztésük.
- Az erő nagysága a kontraktilitási tényezőktől,
- az állóképesség az anyagcsere-folyamatoktól,
- a gyorsaság az ideg-izom impulzusoktól függ.
Egy belga tanulmány szerint 12 heti Power Plate-edzés a comb feszítő izmainak izometrikus erejét 16,6%-kal, a lovaglóizom diamikus erejét 9%-kal növelte meg, miközben az elrugaszkodás 7,6%-kal lett jobb.
A hagyományos erőedzést és kardioedzést végző csoport esetében az izometrikus erő 14,4%-kal, a dinamikus erő 9%-kal javult, miközben az elrugaszkodás számottevő mértékben nem változott.
Ez egyértelműen bizonyítja a Power Plate előnyét olyan sportokban, ahol a robbanékonyság, az elrugaszkodás kulcsfontosságú. (Erről bizonyára sokat tudna mesélni kosárlabdázó barátunk, aki csapata legjobbja lett, miután pár hónapot edzett heti három alkalommal Power Plate-en.)
A vibrációs tréning által kiváltott reflexes és természetes izomösszehúzódás aktivizálja az iromrostok több mint 95%-át. Ebből kifolyólag a Power Plate-gépre adaptált mozgásformák és edzésmódszerek alkalmazásával fejleszthetők az erő képességének különböző megjelenési formái.
A Power Plate hatalmas előnye más edzésmódszerekkel szemben, hogy sportág-specifikusan, az ott szükséges mozdulatot, mozdulatsort tökélyre fejleszti. A mozdulat precizitása, az erő nyomatéka, a kifejtett erő nagysága és iránya ugrásszerűen megnöveli az adott sportágban a sportoló teljesítményét és hatékonyságát.
Nem véletlen, hogy élvonalbeli golfozók, teniszezők, úszók, kosárlabdázók, kézilabdázók, futball-klubok, evezősök, síelők a csúcsforma megtartásához a Power Plate-et integrálták edzésprogramjukba.
Power Plate edzésnél nincsen kívülről ható elektromos izomstimuláció – mely koordinálatlan izomösszehúzódásokat okozhatna és leronthatná a teljesítményt.
Itt a kiváltó inger a harmonikus, 3 dimenziós mechanikus vibráció, mely instabil helyzetet generál a test számára. Az instabilitásra az idegrendszer és az izomrendszer milliárdnyi korrekciós impulzussal válaszol, miközben az ideg-izom impulzus fiziológiás pályán terjed tova – kiváltva a kívánt teljesítménynövelő hatást.
A Power Plate-et használó sportolók különsen nagy változásokról számolnak be a robbanékony gyorserő, az egyensúly-képesség és az izomérzékelés területén.
Az egyensúly-képesség szinte minden sportág alapjának tekinthető. A vibrációs platformon végzett gyakorlatok aktivizálják a belső fülben található receptorokat, ezáltal állandó munkára kényszerítik a különböző egyensúlyi helyzetekben résztvevő izmokat.
A Power Plate-tel szinte egyedülálló módón dolgoztathatók meg a testtartásban résztvevő izmok, az úgynevezett antigravitációs izmok.
A törzskörüli, angol terminológiával élve „core”-izmok fejlesztése a Power Plate edzés magját képezi.